Zakaj je daljinsko ogrevanje v Ljubljani udobno in ugodno?
Daljinsko ogrevanje se uporablja za ogrevanje, hlajenje in tudi za pripravo sanitarne tople vode. Prispeva k izboljšanju kakovosti zraka in bivanja, njegove prednosti so preprosto obratovanje in vzdrževanje, sistem ogrevanja je zanesljiv, pomembno je tudi to, da je na voljo vse dni v letu.
Glavna značilnost tega sistema je, da se toplota proizvaja v osrednjem proizvodnem objektu, do posameznih objektov pa jo prenaša vroča voda po ceveh vročevodnega omrežja.
Ali ste vedeli, da sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani meri več kot 270 km?
Posledica velikosti daljinskega ogrevanja v Ljubljani so precej nižji stroški ogrevanja kot na primer v drugih mestih, kjer daljinsko ogrevanje ni tako razvejano.
Primerjava vseh sistemov daljinskega ogrevanja v Sloveniji je razvidna na grafu skupnih letnih stroškov ogrevanja (z upoštevanjem trenutno aktualnih cenikov), in sicer za tipska/primerljiva* stanovanja in individualno hišo:
- stanovanje: veliko 70 m2, s 7 kW priključne moči in porabo 10 megavatnih ur
toplote letno; - individualna hiša: velika 150 m2, z 12 kW priključne moči in porabo 22 megavatnih
ur letno.
*Upoštevati je treba, da gre za »tipično hišo in stanovanje«, saj se lahko v praksi med seboj razlikujejo glede na energetsko učinkovitost stavbe, potrošniške navade ….
Poglej shemo v večjem formatu.
Poglej shemo v večjem formatu.
Poleg energetske učinkovitosti stavbe in potrošniških navad, na stroške ogrevanja vplivajo tudi zunanje temperature. Bolj kot je mrzlo, več toplote porabimo za zagotovitev želene temperature v našem domu. Ko govorimo o potrošniških navadah, pa velja upoštevati tudi nekaj preprostih nasvetov za učinkovito rabo energije, ki hkrati pomembno prispevajo k manjši porabi toplote in s tem k znižanju stroškov. Več o njih si lahko preberete tu.
Ali se sprašujete, iz česa je sestavljena cena za toploto?
Najprej velja izpostaviti, da oskrba s toploto ni tržna dejavnost, temveč je regulirana dejavnost. Njen regulator oz. nadzorni organ je Agencija za energijo, ki je hkrati odgovorna za pripravo vseh aktov s področja oskrbe s toploto, vključno z metodologijo za oblikovanje cen. Agencija za energijo regulira vse distributerje toplote v Sloveniji.
Ceno za toploto delimo na dva dela: na fiksni in variabilni del cene. Kaj pa to pomeni?
Fiksni del cene toplote predstavlja strošek naprav, vročevoda in dela, praviloma pa se s soglasjem Agencije za energijo usklajuje enkrat letno.
Fiksni del zagotavlja delovanje, vzdrževanje sistema in obratovanje vse dni v letu. Na računu je ta strošek izražen kot t.i. »priključna moč« v EUR/MW (to je v evrih na megavat moči).
Variabilni del cene toplote predstavljajo stroški goriva za proizvodnjo in distribucijo toplote. Variabilni del se usklajuje s
spremembami cen oziroma stroškov goriva. Na računu je ta strošek izražen kot t.i. »poraba« v EUR/MWh (to je v evrih na megavatno uro).
Več o regulaciji cen toplote si lahko preberete tudi na https://www.agen-rs.si/web/portal/izvajalci/toplota/metodologija-regulacije-cen.